Błękitna Flaga znów nad świnoujskimi kąpieliskami i mariną - Świnoujście - Wyspy możliwości
Swinoujscie, Poland
27 maja 2021

Błękitna Flaga znów nad świnoujskimi kąpieliskami i mariną

Świnoujście jest jedynym kurortem w Polsce, gdzie prestiżowe międzynarodowe wyróżnienie Błękitna Flaga, będzie w tym roku już kolejny raz powiewała na obu kąpieliskach i w porcie jachtowym. A Kąpielisko Świnoujście Centrum-Uznam jest jedynym w Polsce, gdzie ta wyjątkowa flaga pojawi się już 16. raz z rzędu.

Po raz 13. Błękitną Flagę przyznano marinie, a po raz 2. Kąpielisku Warszów.

Błękitna Flaga to międzynarodowe wyróżnienie przyznawane kąpieliskom oraz marinom spełniającym najwyższe kryteria w zakresie jakości wody, zarządzania środowiskowego, bezpieczeństwa oraz prowadzonych działań edukacyjnych i informacyjnych. Ten wyjątkowy certyfikat przyznaje na jeden sezon Międzynarodowe Jury z siedzibą w Kopenhadze. Aby móc ubiegać się o Błękitną Flagę na kolejne sezony, kąpieliska i mariny muszą co roku poddawać się rygorystycznym kontrolom.

Świnoujście ma kilometry pięknych, szerokich i piaszczystych plaż oraz wyjątkowo ciepłą, jak na Bałtyk, wodę w morzu. W lecie jej temperatura dochodzi nawet do 25 stopni Celsjusza. Ale to za mało, aby otrzymać to międzynarodowe wyróżnienie.

– Każdego roku staramy się podnosić standard naszych kąpielisk – mówi Prezydent Świnoujścia Janusz Żmurkiewicz. – Inwestujemy w infrastrukturę, coraz lepszy, nowocześniejszy sprzęt dla ratowników. Wprowadzamy udogodnienia pozwalające na korzystanie z uroków naszych plaż. Staramy się, aby nasze kąpieliska i marina były dostępne dla wszystkich, a wypoczywający na nich czuli się dobrze i bezpiecznie.

Przyznanie Błękitnej Flagi to także zasługa ludzi, którzy codziennie na tej plaży pracują; od ratowników po służby sprzątające – dodaje Zastępca Prezydenta Miasta Paweł Sujka.

W tym roku Międzynarodowe Jury Błękitnej Flagi przyznało certyfikat 34 polskim kąpieliskom i marinom. A na całym świecie łącznie 4820 plażom i przystaniom w 49 krajach.

 

Źródło : www.swinoujscie.pl