Jak dotrzeć do Świnoujścia? Wyjaśniamy! - Świnoujście - Wyspy możliwości
Swinoujscie, Poland
1 czerwca 2020

Jak dotrzeć do Świnoujścia? Wyjaśniamy!

Do Świnoujścia dotrzemy niemal każdym środkiem komunikacji – samochodem, koleją, samolotem, promem, a nawet rowerem. Promy, którymi przeprawiają się na wyspę Uznam turyści, to pierwsza okazja na podziwianie pięknych widoków: wybrzeży wysp i tutejszego portu. Ale jest też sposób na ominięcie przeprawy jeżeli wybierzemy drogę przez Niemcy.

Jeżeli chcemy dostać się na wyspy ekspresowo, powinniśmy skorzystać z dwóch portów lotniczych. Jeden znajduje się w Goleniowie, drugi – sezonowy – po niemieckiej stronie wyspy Uznam. Polskie lotnisko jest oddalone od Świnoujścia o około 70 km. Brakujący odcinek możemy pokonać drogą ekspresową S3 (obecnie w przebudowie) lub pojechać w kierunku Stepnicy. To alternatywna trasa nad morze pozwalająca w sezonie letnim ominąć korki na S3. Warto z niej skorzystać również z racji pięknych krajobrazów.

Alternatywą dla samochodu jest kolej. W Goleniowie jest dworzec PKP, w którym zatrzymują się wszystkie pociągi zmierzające w kierunku wysp. Latem do Świnoujścia kursują dodatkowe, szybkie pociągi, które zatrzymują się tylko w większych miejscowościach m.in. w Goleniowie. Przewozy w kierunku wysp oferują także prywatne firmy (busy).

O wiele bliżej Świnoujścia znajduje się niemieckie lotnisko w gminie Heringsdorf, bo zaledwie kilka kilometrów od centrum miasta. Lotnisko działa od wiosny do jesieni. Transfery z niemieckiego portu lotniczego oferują świnoujscy taksówkarze. Można też skorzystać z autobusów, ale tylko w obrębie terenu gminy Heringsdorf.

Dzięki budowie drogi ekspresowej S3 Świnoujście ma doskonałe połączenie z południem Polski. Jazda samochodem z Wrocławia do kurortu zajmuje tylko 6 godzin. Na trasie jest wiele obwodnic miast, więc podróż przebiega płynnie. Modernizowane są też inne główne drogi do Świnoujścia np. S6 prowadząca na północ i S10 w kierunku Bydgoszczy. Do Świnoujścia można również dojechać od strony Niemiec. Podróż jest nieco dłuższa, ale wjeżdżamy do kurortu bez oczekiwania na przeprawę promową. Do Niemiec najlepiej jest wjechać od strony Szczecina, kierując się na przejście graniczne w Kołbaskowie. Stamtąd kierujemy się na Pasewalk, a następnie Anklam. Póżniej wjeżdżamy na most prowadzący na wyspę Uznam. Trasa liczy około 140 km i jej pokonanie zajmuje 2 godziny i 20 minut. To dlatego, że po drodze mijamy wiele małych wiosek. Nawierzchnia jest w dość dobrym stanie, ale ze względu na fotoradary lepiej zdjąć nogę z gazu. Pamiętajmy, że w Niemczech wjeżdżając na teren zabudowany obowiązuje ograniczenie prędkości do 30 km/h. Dojeżdżając do Anklam na znakach drogowych zaczyna pojawiać się nazwa Usedom – tak nazywa się po niemiecku wyspa Uznam. Trasa do Świnoujścia jest dobrze oznakowana i nie sposób się zgubić. Wystarczy trzymać się głównej drogi. Choć nie jedzie się tak szybko jak po autostradzie, to w zamian po drodze można podziwiać wiejskie pejzaże i niezwykły krajobraz wyspy Uznam. Do Świnoujścia wjeżdżamy przez przejście graniczne Garz.

W wakacje ze Szczecina do kurortu pływają statki białej floty. Są to dwie jednostki: Odra Queen i Peene Queen. Statki pływają w weekendy. Czas trwania rejsu wynosi około 3 godzin i 15 minut. Ze Szczecina statki wypływają rano z nabrzeża przy Wałach Chrobrego. Rejs powrotny jest wieczorem. Bilety kosztują około 80 zł w obie strony (50 zł w jedną stronę), 70/40 zł ulgowy oraz 250/150 zł rodzinny. Szczegółowe informacje dostępne są na stronie internetowej: www.statki.net.pl. W celu dokonania rezerwacji lub z dodatkowymi pytaniami można też dzwonić pod numery: 91 88 02 909, 801 989 771 oraz 607 865 246 (w weekendy).

Coraz lepszy dojazd do Świnoujścia jest dla rowerzystów. Po stronie niemieckiej sporą część trasy można przejechać po ścieżkach i trasach rowerowych. Od strony Szczecina najlepiej jechać na Lubczynę w kierunku Stepnicy i dalej dookoła Zalewu Szczecińskiego. Niestety, ścieżek rowerowych jest mało, ale jest szansa, że to się zmieni. Cały czas trwają prace nad budową pętli rowerowej dookoła Zalewu Szczecińskiego, która będzie przebiegać po polskiej i niemieckiej stronie. Nieco lepiej dojechać jest do Świnoujścia od północy korzystając z trasy nadmorskiej Velo Baltica. Aktualności na temat ścieżek rowerowych na Pomorzu Zachodnim można śledzić na stronie www.trasyrowerowe.wzp.pl.