Obchody 57 lat 8. Flotylli Obrony Wybrzeża - Świnoujście - Wyspy możliwości
Swinoujscie, Poland
26 kwietnia 2022

Obchody 57 lat 8. Flotylli Obrony Wybrzeża

57 lat 8. Flotylli Obrony Wybrzeża

29 kwietnia 1965 roku to data szczególna dla świnoujskich marynarzy. To właśnie na mocy rozkazu z tego dnia przeformowano Bazę Marynarki Wojennej w 8. Flotyllę Obrony Wybrzeża. W tym roku obchodzimy 57. rocznicę utworzenia.

Już w najbliższą środę, 27 kwietnia, świnoujscy marynarze zapraszają do wspólnego świętowania. Z okazji 57. rocznicy utworzenia 8. Flotylli Obrony Wybrzeża oraz dnia sportu i zdrowego trybu życia żołnierzy RP, na terenie Świnoujścia odbędzie się piknik marynarski.

W godzinach 12:00 – 15:00 przy Wybrzeżu Władysława IV, na wysokości Muzeum Rybołówstwa Morskiego, zacumują i udostępnią swoje pokłady do zwiedzania dwa okręty 8. Flotylli Obrony Wybrzeża: okręt transportowo-minowy oraz trałowiec. Oprócz jednostek pływających będzie można zobaczyć sprzęt wojskowy stanowiący wyposażenie jednostek wchodzących w skład 8.FOW m.in.: 8. Batalionu Saperów i 8. Dywizjonu Przeciwlotniczego z Dziwnowa, a także sprzęt specjalistyczny Grupy Nurków-Minerów z 12. Dywizjonu Trałowców.

Dla zainteresowanych służbą w Siłach Zbrojnych RP swoje stanowisko wystawi Wojskowe Centrum Rekrutacji. W punkcie informacyjnym będzie można dowiedzieć się jak rozpocząć drogę do zawodowej i terytorialnej służby wojskowej. Nie zabraknie również marynarskiego poczęstunku z kuchni polowej.

PLAN OBCHODÓW 

ŚRODA, 27 KWIETNIA

DZIEŃ Z 8. FLOTYLLĄ OBRONY WYBRZEŻA

godz. 12:00 – 15:00 Zwiedzanie okrętów 8.FOW oraz pokaz statyczny wojskowego sprzętu specjalistycznego, Wybrzeże Władysława IV (na wysokości Placu Rybaka).

CZWARTEK, 28 KWIETNIA:

godz. 19:00 Msza święta w intencji 8. Flotylli Obrony Wybrzeża z udziałem asysty honorowej i Orkiestry Wojskowej. Kościół Garnizonowy, ul. Piłsudskiego 43

PIĄTEK, 29 KWIETNIA:

ŚWIĘTO 8. FLOTYLLI OBRONY WYBRZEŻA

godz. 08.00 Podniesienie wielkiej gali banderowej i iluminacja gali świetlnej na okrętach Flotylli zacumowanych w Porcie Wojennym w Świnoujściu i Gdyni.

Serdecznie zapraszamy do spędzenia tych dni z marynarzami 8. Flotylli Obrony Wybrzeża.