Poetycki rock oraz szanty - to muzyczne propozycje Portu Kultury Pomorza Zachodniego – Świnoujście 2021 na nadchodzący weekend - Świnoujście - Wyspy możliwości
Swinoujscie, Poland
22 lipca 2021

Poetycki rock oraz szanty – to muzyczne propozycje Portu Kultury Pomorza Zachodniego – Świnoujście 2021 na nadchodzący weekend

Poetycki rock oraz szanty – to muzyczne propozycje Portu Kultury Pomorza Zachodniego – Świnoujście 2021 na nadchodzący weekend. W sobotę (24 lipca) o godzinie 19.00 w Muszli Koncertowej przy Promenadzie pojawi się Hubert Biczkowski i Jego Projekt HUBAS. Niedziela (25 lipca) zaś będzie należeć do Majtków Bosmana czyli sześciu mężczyzn, którzy wiedząc, że gdzie śpiew tam są dobrzy ludzie – poczęli śpiewać. Na oba koncerty – wstęp wolny.

______________________________________________

HUBAS to autorski projekt muzyczny Huberta Biczkowskiego – piekielnie zdolnego muzyka. To niezwykle energetyczna dawka dobrej muzyki i specyficznego humoru. Wysoki poziom artystyczny oraz świetne aranżacje. Klasyka polskiej muzyki rozrywkowej jak i własne kompozycje pochodzące z albumu „Wstawaj”(2017). Projekt HUBAS zaistniał szerzej w świadomości słuchaczy w 2018 roku, kiedy to przemierzając polskie wybrzeże koncertował na ulicach miast i miasteczek promując swoją twórczość pod nazwą „Objazdowe Opole” #StreetArt 2018 i rok później #StreetArt2019. Już niedługo kolejne wydawnictwo, którego wydanie zatrzymała pandemia.

Hubert Biczkowski to laureat Grand Prix oraz Nagrody Publiczności na XI Ogólnopolskim Festiwalu Twórczości Marka Grechuty w Sławnie w 2018 roku, finalista prestiżowych konkursów wokalnych, m.in. Grechuta Festiwal Świnoujście 2019, Inspiracje – Interpretacje Wrocław 2019, Piosenka – Ballada – Felieton Gdańsk 2019), finalista Festiwalu „Serca Bicie” poświęconego pamięci Andrzeja Zauchy.

______________________________________________

Grupa MAJTKI BOSMANA powstała podczas pewnej upiornej zimowej nocy, kiedy wiatr targał żaglami, a dusze potępionych żeglarzy wyły gdzieś pomiędzy nie zamarzniętymi falami pobliskich jezior Pojezierza Wałeckiego. Wtedy to grupka sześciu jurnych, zdrowych i dorodnych samców postanowiła przeciwstawić się nie tylko złej aurze i potępionym duszom, ale i ogólnemu swojemu zgnuśnieniu, oraz niezbyt ciekawemu, nawet depresyjnemu, nastrojowi, który narastał w nich przez całą zimę. Wiedząc, że gdzie śpiew tam dobrzy ludzie są – poczęli śpiewać. Zrazu nieśmiało, potem z coraz większym zapałem. A gdy już rozochocili się na całego, chwycili za instrumenty. I nagle okazało się, że wspólny śpiew i granie nie tylko im ulgę i radość przynosi (oraz leczy z depresyjnych nastrojów), ale i ludziom dookoła bardzo przypada do gustu. A że cała szóstka zwłaszcza śpiewami morskimi zachwycona była, powstał i pomysł powołania do życia prawdziwej szantowej grupy. Przy okazji na jaw wyszło, że jeden z mężczyzn wyróżniał się nie tylko posturą, ale i poczuciem humoru oraz wielkim pokładami morskich opowieści do snucia. On więc obwołany został bosmanem, a pozostali panowie, jak na dobrym okręcie przystało, w role majtków się wcielili.

_____________________________________________

Port Kultury Pomorza Zachodniego 2021

Świnoujście jest portem handlowym, gazowym, pasażerskim, rybackim i jachtowym. Latem tego roku będzie także Portem Kultury Pomorza Zachodniego, w ramach którego do miasta „przybiją” uznani artyści niemal wszystkich dziedzin. Świnoujskie sceny symbolicznie przeobrażą się w Nabrzeże Muzyków, Przystań Malarzy, Zatokę Poetów, będzie też Bulwar Filmowy oraz Wybrzeże Animatorów. To wszystko to efekty konkursu ogłoszonego przez Marszałka Województwa Zachodniopomorskiego, w którym zwyciężyło właśnie Świnoujście. Miasto oprócz zaszczytnego tytułu Portu Kultury Pomorza Zachodniego na rok 2021 oraz statuetki otrzymało dofinansowanie na organizację przedsięwzięcia. Celem konkursu jest promocja i wspieranie walorów i możliwości rozwojowych Pomorza Zachodniego (oraz gospodarza projektu) poprzez kulturę. Projekt ma charakter cykliczny, rokrocznie tytuł Portu Kultury przypadać będzie kolejnemu zachodniopomorskiemu powiatowi.

Cykl wydarzeń pod szyldem Portu Kultury Pomorza Zachodniego to kilkadziesiąt wydarzeń odbywających się w okresie letnim, podczas tzw. wysokiego sezonu turystycznego – od końca czerwca do połowy września. Wśród muzycznych gości m.in. Jose Torres & Havana Dreams, Baltic Neopolis Quartet, Trzej Tenorzy – Bartosz Kuczyk, Mirosław Niewiadomski i Mariusz Ruta, YaniKa, Folk Wagon, Hubas Projekt, majtki Bosmana oraz Stary Szmugler. W Galerii Art. będzie można zobaczyć malarstwo Anny Wierzbickiej oraz fotografie Krzysztofa Chomicza. Zaplanowano także warsztaty zumby, animacje dla najmłodszych oraz coś dla miłośników gier terenowych – wyprawę po trzech wyspach: Uznam, Wolin, Karsibór – zatytułowaną „Archipelag Pamięci”. Będą także pokazy filmów żeglarskich JachtFilm oraz filmu „Dzikie Wyspy Świnoujście” Krzysztofa Chomicza. W ramach cyklu „Wyspiarskie historie” zaplanowano spotkania m.in. z Piotrem Oleksym, Kamilem Całusem oraz Józefem Plucińskim. Nie zabraknie przedstawicieli świnoujskich twórców, zatem do artystycznych nabrzeży Portu Kultury przybiją: Zespół Chwaty i soliści świnoujskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku, Miejski Chór Dziewczęcy Logos oraz Orkiestra Wojskowa Marynarki Wojennej.

Znakomita większość wydarzeń odbędzie się w Muszli Koncertowej przy Promenadzie, ale także w  Miejskiej Galerii Sztuki Współczesnej ms44, Galerii Art., Filii MDK w Warszowie, Tawernie w Marinie Basenu Północnego oraz w Sali Teatralnej MDK. Na wszystkie wydarzenia – wstęp wolny! Obowiązuje stosowny reżim sanitarny.

 

Organizatorem wszystkich wydarzeń w ramach Portu Kultury Pomorza Zachodniego jest Miejski Dom Kultury w Świnoujściu.

Finansowanie: Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego (Pomorze Zachodnie) oraz Miasto Świnoujście.