Trzy „Błękitne Flagi” zawisną w tym roku w Świnoujściu - Świnoujście - Wyspy możliwości
Swinoujscie, Poland
10 czerwca 2020

Trzy „Błękitne Flagi” zawisną w tym roku w Świnoujściu

Nie ma drugiego miasta w Polsce, które nieprzerwanie po raz piętnasty, jest nagradzane za czystość kąpieliska, doskonałą infrastrukturę oraz nienaganną czystość wody. W tym roku w Świnoujściu na maszty zostaną wciągnięte aż trzy „Błękitne Flagi”.

„Błękitna Flaga”, czyli międzynarodowe wyróżnienie, będzie powiewać na kąpielisku morskim „Uznam”, kąpielisku morskim „Warszów”, a także świnoujskiej marinie. Uroczystość nastąpi jeszcze przed wakacjami.

Co roku staramy się podnosić standard naszych kąpielisk. Inwestujemy w infrastrukturę, coraz lepszy, nowocześniejszy sprzęt dla ratowników. Wprowadzamy udogodnienia pozwalające na korzystanie z uroków naszych plaż także osobom mającym problemy z samodzielnym poruszaniem, czy matkom z wózkami. Chcemy, aby nasze kąpieliska były dostępne dla wszystkich, a wypoczywający na nich czuli się dobrze i bezpiecznie.

Janusz Żmurkiewicz, Prezydent Miasta Świnoujście

Błękitna Flaga przyznawana jest w dwóch kategoriach: kąpieliskom oraz marinom spełniającym najwyższe kryteria w zakresie jakości wody, zarządzania środowiskowego, bezpieczeństwa oraz prowadzonych działań edukacyjnych i informacyjnych.

„Przyznanie Błękitnej Flagi to także zasługa ludzi, którzy codziennie na tej plaży pracują; od ratowników po służby sprzątające.” Paweł Sujka, Zastępca Prezydenta Świnoujścia

Na poziomie krajowym rekomendacji do przyznania Błękitnej Flagi udziela Jury Krajowe. Ostateczną decyzję o przyznaniu Błękitnej Flagi podejmuje Jury Międzynarodowe, z siedzibą w Kopenhadze, składające się z przedstawicieli Światowej Organizacji Turystycznej (WTO), Programu Ochrony Środowiska ONZ (UNEP), Międzynarodowej Rady Przemysłu Morskiego (ICOMIA), Międzynarodowej Federacji Ratownictwa Wodnego (ILS), Światowej Unii Ochrony Przyrody (IUCN), Komisji ds. Środowiska Parlamentu Europejskiego (EU), Europejskiej Unii na Rzecz Ochrony Wybrzeży (EUCC) oraz Fundacji na Rzecz Edukacji Ekologicznej (FEE).To prestiżowe wyróżnienie przyznawane jest nie tylko w Europie, ale również plażom leżącym, w tak egzotycznych miejscach jak:  Republika Południowej Afryki, Karaiby, Maroko czy Nowa Zelandia.

Błękitna Flaga przyznawana jest tylko na jeden sezon. Aby móc ponownie ubiegać się o wyróżnienie, kąpieliska i mariny muszą co roku poddawać się rygorystycznym kontrolom.