W Świnoujściu tworzymy klimat dla biznesu. - Świnoujście - Wyspy możliwości
Swinoujscie, Poland
22 marca 2021

W Świnoujściu tworzymy klimat dla biznesu.

Świnoujście od lat jest jednym z najatrakcyjniejszych miast na polskim wybrzeżu, jest miejscowością unikatową, gdyż jako jedyne w Polsce położone jest na 44 wyspach, z czego trzy z nich są zamieszkałe  : Wyspa Uznam, Wolin                 i Karsibór. Właśnie to niezwykłe położenie sprawia, że jest nazywane miastem o wielu obliczach – od południa otoczone Zalewem Szczecińskim, od północy morzem Bałtyckim, od zachodu graniczące z Niemcami, natomiast od wschodu z gminą Międzyzdroje. Dzięki temu jest ważnym ośrodkiem gospodarki morskiej, z jednym z kluczowych portów w Polsce, jak również topowym kurortem wypoczynkowym i nie tylko. To wszystko sprawia, że miasto posiada ogromny potencjał gospodarczy.

Patrząc na Świnoujście w kontekście biznesu, na  początku należy wspomnieć o silnie rozwiniętej infrastrukturze związanej z  transportem i łącznością, jaką jest  min. terminal promów morskich w Świnoujściu, który zapewnia stałe połączenia ze Skandynawią dla pasażerów indywidualnych, samochodów osobowych, jak również ciężarowych              i wagonów kolejowych. Jest jednym z kluczowych węzłów łączących Europę środkową z południową  Skandynawią. W zachodniej części miasta, na wyspie Uznam, przebiega granica polsko-niemiecka z przejściem otwartym dla ruchu drogowego Świnoujście – Ahlbeck, natomiast w południowo-zachodniej części z analogicznym przejściem Świnoujście – Garz. Od strony Niemiec na wyspę Uznam dociera kolej UBB, jest to największy niemiecki regionalny przewoźnik, należący do koncernu Deutsche Bahn. Do Świnoujścia można dotrzeć nie tylko drogą lądową i morską ale również powietrzną. Po niemieckiej stronie granicy znajduje się lotnisko Heringsdorf, to zaledwie 12 km od Świnoujścia. Do dyspozycji podróżujących jest również port lotniczy Szczecin Goleniów oddalony od miasta o 70 km. Z ciekawostek dotyczących położenia Świnoujścia, należy też wspomnieć, że od Berlina dzieli Świnoujście zaledwie 160 km, od brzegów Szwecji w linii prostej 175 km, natomiast od Danii 150 km.

Świnoujście jest miastem szybko rozwijającym się, miastem pełnym możliwości, które od lat są sumiennie wykorzystywane. Oprócz walorów turystycznych nie można zapomnieć o atrakcyjności miasta jako miejsca dającego możliwości organizacji konferencji i kongresów, miejsca spotkań biznesowych i prowadzenia działalności gospodarczej. Jest miastem posiadającym potencjał inwestycyjny dla sektora usług biznesowych, a co za tym idzie jest świetnym miejscem do rozwoju inwestycji. Świadczy o tym min. fakt, iż niedawno rozpoczęto ogromny projekt inwestycyjny, jakim jest budowa tunelu pod rzeką Świną. Ma ona na celu usprawnienie połączenia komunikacyjnego pomiędzy Wyspą Uznam a Wyspą Wolin, czyli jednym słowem zwiększenie dostępności transportowej miasta. Ponad to w Świnoujściu powstanie Głębokowodny Terminal Kontenerowy, który umożliwi równoczesną obsługę nawet 2 statków do 400 metrów oraz przeładunek 1,5 mln TEU rocznie. W związku z budową terminala powstaje droga S3 i modernizowany jest szlak kolejowy. Kolejną inwestycją, na którą warto zwrócić uwagę jest rozbudowa terminalu LNG. Jednym z etapów rozbudowy jest budowa instalacji przeładunkowej LNG na kolej – rozszerzającej zakres świadczonych usług o możliwość załadunku kontenerów  kolejowych oraz umożliwiającą  dotarcie do nowych potencjalnych klientów. W ramach tego projektu powstaje także dodatkowe nabrzeże statkowe, które umożliwi załadunek i rozładunek zbiornikowców, a także przeładunek oraz załadunek jednostek bunkrujących LNG. Należy także wspomnieć o prężnie rozwijającym się na szeroką skalę i rosnącym w siłę rynku nieruchomości.

Z roku na rok można zaobserwować liczne inwestycje Samorządu w infrastrukturę i zieleń miasta, która osiąga coraz wyższy poziom. Należy tu wspomnieć o dużej ilości zielonych stref – prawie 50 % powierzchni miasta to tereny zielone, dodatkowo nowoczesny i przyjazny dla środowiska transport publiczny, sieć miejskich ścieżek rowerowych o łącznej długości 37,7 km, siłownie pod chmurką, nowoczesne place zabaw dla dzieci czy pumptrack, umożliwiający rowerzystom i nie tylko w pełni profesjonalny trening. Na początku lutego natomiast miało miejsce otwarcie nowoczesnego kompleksu sportowego „Uznam Arena” wyposażonego w  basen z dwoma nieckami, ruchomym dnem i dyszami masującymi, fińska sauna, równie nowoczesna hala sportowa z boiskami do piłek nożnej, siatkowej, koszykówki, ręcznej oraz tenisa i badmintona oraz ścianką wspinaczkową i siłownią. W trakcie realizacji jest budowa realizowana jest szeroko zakrojona rewitalizacja Parku Zdrojowego oraz terenów powojskowych „Mulnik”.

Świnoujście stanowi atrakcyjny kierunek biznesowy dla firm związanych z miastem i regionem oraz wielu przedsiębiorców polskich jak również zagranicznych, prowadzących tu swoje interesy. Na świnoujskim rynku funkcjonują przedsiębiorstwa z kapitałem polskim jak i zagranicznym, co wynika min. z położenia miasta, z dostępności do stale rozwijającego się  portu, terminalu połączeń promowych do Skandynawii, czy bezpośredniego sąsiedztwa z Niemcami. Świadczy to również o atrakcyjności inwestycyjnej miasta. Wychodząc na przeciw oczekiwaniom przedsiębiorców, w mieście funkcjonuje Centrum Usługowo Doradcze Euroregionu Pomerania, które ma na celu tworzenie stabilnego transgranicznego otoczenia gospodarki. Grupami docelowymi są głównie małe i średnie przedsiębiorstwa, w tym w coraz większym stopniu podmioty podejmujące działalność gospodarczą. Dzięki tej jednostce przedsiębiorcy i osoby rozpoczynające działalność w Świnoujściu mogą liczyć na wsparcie i bogaty zakres porad.

Szybki rozwój gospodarczy miasta, stale kreuje nowe miejsca pracy, kapitał ludzki jest dobrze wykorzystywany przez pracodawców, co daje miastu dużą efektywność ekonomiczną. Dlatego też od lat w Świnoujściu odnotowuje się jeden z najniższych wskaźników bezrobocia w Polsce, do lipca 2019 plasujący się na poziomie 3,2 %. Oznacza to tylko jedno w Świnoujściu „żyje” się naprawdę dobrze, a potwierdzeniem tego jest  ranking dotyczący jakości życia mieszkańców, przeprowadzony przez magazyn „Polityka”, gdzie wśród miast na prawach powiatu Świnoujście uplasowało się na 1 miejscu w kategorii Samorząd oraz na 9 miejscu w kategoriach : Mieszkania, Środowisko, Transport i Łączność. Z kolei Fundacja Schumana co roku ogłasza Ranking Miast dla Młodych, a w 2019 roku znalazło się w nim również Świnoujście, które okazało się liderem jednej z kategorii – Infrastruktura. Miasto zajęło wysokie miejsce przede wszystkim dzięki decyzji Samorządu o objęciu całego jego obszaru publicznie finansowaną siecią Wi-Fi. Miasto dysponuje też ponadprzeciętną bazą mieszkalną jest to ponad 500 mieszkań na 1000 mieszkańców wobec 424 dla ogółu. Mieszkania o których mowa mają o wysoki standard, dlatego spełniają oczekiwania w szczególności osób poszukujących stabilizacji oraz wysokiego poziomu życia. Są to prawie 34 metry kwadratowe powierzchni mieszkaniowej na mieszkańca wobec niespełna 27 dla ogółu. W tym samym rankingu Świnoujście zajęło też dość wysokie, bo 17 miejsce w kategorii Gospodarka, co głownie wynika z portowego charakteru miasta, jak również jest usytuowane w regionie zarówno wysoko uprzemysłowionym jak i atrakcyjnym turystycznie,  mającym dobrą komunikację z resztą kraju.

Świnoujście zapewnia warunki nie tylko dla turystyki wypoczynkowej ale również biznesowej. Bogate zaplecze noclegowe z hotelami światowych marek oraz dobrze przygotowana i rozbudowana infrastruktura konferencyjna pozwoli na organizację spotkań biznesowych, kongresów, szkoleń, uroczystych spotkań na najwyższym poziomie. Obecnie miasto dysponuje ponad osiemnastoma tysiącami miejsc noclegowych oraz  bazą około dwóch tysięcy miejsc konferencyjnych.  To jak bardzo miasto jest otwarte i gotowe na biznes może świadczyć także fakt, iż co roku od 12 lat organizowane jest tu Baltic Business Forum będące europejską konferencją ekonomiczną. W poprzedniej edycji udział wzięło 3900 elitarnych gości, 8 państw było gośćmi honorowymi, konferencja skupiła 850 panelistów, 260 partnerów, 45 partnerów medialnych, a w jej trakcie odbyło się 1100 minut preelekcji.

Świnoujście jest miastem z charakterem, miastem  o wielu obliczach, pełnym różnorodności oraz przede wszystkim możliwości, posiadającym ogromny potencjał i wręcz idealne warunki do osiedlenia się w nim, rozpoczęcia kariery zawodowej, czy prowadzenia biznesu.