Pogoda w kratkę? Całe szczęście, że jesteście w Świnoujściu! - Świnoujście - Wyspy możliwości
Swinoujscie, Poland
22 czerwca 2020

Pogoda w kratkę? Całe szczęście, że jesteście w Świnoujściu!

Przyjechałeś do Świnoujścia i pogoda jest w kratkę? Nie szkodzi! Nasze miasto to Wyspy Możliwości, na których przeżyjemy niezwykłą przygodę bez względu na to, czy jest upał, pada deszcz, czy szaleje sztorm. Mamy wyjątkowe zabytki, muzea, piękne plenery i masę ofert na aktywne spędzanie wolnego czasu. Ale możemy też odetchnąć w strefach SPA; grotach solnych, saunach, jacuzzi oraz basenach, które oferują tutejsze hotele i pensjonaty.

Jak pada, to na forty!

Fort Anioła i Fort Zachodni (oba obiekty znajdują się na wyspie Uznam i są oddalone od siebie zaledwie kilkaset metrów) to przyjemna wyprawa, którą możemy wzbogacić np. o spacer po Parku Zdrojowym i dotrzeć aż do falochronu zachodniego i Stawy Młyny. Jeżeli nie lubimy, gdy na głowę pada nam deszcz, to gościnne wnętrza fortów oferuję nie tylko wspaniałą architekturę obronną, ale i ciekawe ekspozycje muzealne oraz ciepłe napoje i przekąski. Na drugim brzegu Świny znajduje się Fort Gerharda i muzeum unikatów, które możemy zwiedzić z przewodnikiem lub samodzielnie. A jeżeli już tutaj jesteśmy, to warto zajrzeć do wzniesionej kilkadziesiąt metrów dalej latarni morskiej i pokonać ponad 300 stopni, żeby wspiąć się na jej górny taras widokowy i obejrzeć zapierające dech w piersiach widoki. Cztery kilometry dalej znajduje się natomiast, ukryte w lesie, Podziemne Miasto. – Po przechadzce przez las przez ponad godzinę chodzimy podziemnymi tunelami oraz zaglądamy do schronów. Nic dziwnego, że najwięcej turystów jest u nas, właśnie wtedy, gdy pada deszcz – śmieje się kapral Marcin. A więcej o Twierdzy Świnoujście i jej niezwykłych obiektach piszemy TUTAJ. A jeżeli mamy siłę w nogach i dobrą kondycję, to polecamy wyprawę szlakiem fortecznym.

Kaptur na głowę i ruszamy w trasę!

Najszersza nad Bałtykiem, długa plaża, Park Zdrojowy, długa, piękna promenada i piękne miejsca w kurorcie  takie jak ulica Hołdu Pruskiego, gdzie cofniemy się do przełomu XIX oraz XX wieku. Odrestaurowana kamienica z pięknymi zdobieniami i wieżyczkami warta jest odwiedzin tak samo jak pobliski Park Chopina. Obowiązkowo musimy zajrzeć do Muzeum Rybołówstwa Morskiego, gdzie obejrzymy m.in. ekspozycję związaną z fauną polskiego wybrzeża, zimnych wód Arktyki oraz strefy mórz ciepłych, przepiękne modele statków, dawne narzędzia połowowe i przyrządy nawigacyjne, a także wyjątkową wstawę bursztynów. Ale pochmurne dni to dobry czas na shopping. Największym centrum handlowym w Świnoujściu jest Galeria Corso z mnóstwem fajnych sklepów i kinem Cinema 3D.Obecnie trwają przygotowania do otwarcia kina, które powinno nastąpić w połowie lipca.Na promenadzie warto zajrzeć do Galerii Promenada, gdzie z kolei znajduje jedyne w Polsce kino z ekranem 360 stopni oraz obrotową platformą.

A może wyspa Karsibór?

Bajkowa wyspa Karsibór kusi wspaniałą przyrodą, wyprawami kajakowymi wśród trzcinowych labiryntów po rozlewiskach Świny oraz rejsem katamaranem „Wodniczka”. Wycieczka tym ostatnim to szansa, żeby obejrzeć niezwykłe zakątki świnoujskich wysp od strony wody. Jednostka jest zadaszona więc nie wieje i nie pada. Ale oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, żeby założyć kaptur na głowę i zwiedzić urokliwe zakątki Karsibora pieszo lub rowerem.

– My preferujemy skandynawskie podejście do deszczowej pogody, które brzmi „Nie ma złej pogody, a jest tylko nieodpowiednie ubranie. Od deszczu się nie umiera, a gdy pada, to można robić dosłownie wszystko” – mówi Adriana Kutelska z Domu Gościnnego „Ptaszarnia” – Dla spragnionych atrakcji polecam geościeżki ze skrytkami oraz wycieczkę wzdłuż Kanału Piastowskiego aż do główek Zalewu Szczecińskiego. Widoki są bajeczne. Zwłaszcza, gdy jest mgła. Warto pamiętać, żeby wziąć ze sobą lornetkę – dodaje.

Coś dla zmarzluchów

Po długim spacerze, gdy już nawdychaliśmy się jodu warto skorzystać z ofert hoteli i pensjonatów, które dysponują wielkimi bazami SPA oraz naszych salonów masażu. W Świnoujściu, czy świeci słońce czy szaleje sztorm, zregenerujemy siły pławiąc się w jacuzzi, pływając w basenie lub zwiększymy odporność organizmu w grotach solnych. Zajrzymy do jednej z nich.

– To mikroklimat i czyste zjonizowane powietrze, które korzystnie wpływają na układ oddechowy i funkcjonowanie całego organizmu. Dodatkowym elementem wzmacniającym działanie terapeutyczne jest koloroterapia i muzykoterapia. Brak ograniczeń wiekowych do korzystania z groty solnej umożliwia spędzanie w niej czasu ze swoimi pociechami – wyjaśniają pracownicy Rondo Apartmenty – Nasza strefa Wellness na przyjemną podróż do źródeł zdrowia i relaksu. Dzieli się ona na trzy etapy: rozgrzewanie, chłodzenie i odpoczynek. Podział ten oraz naturalna kolejność etapów ma uzasadnienie medycznie gwarantujące najlepsze efekty – dodają.